Odszkodowania za błędy diagnostyczne: Jak wykazać zaniedbanie lekarza
BŁĘDY DIAGNOSTYCZNE – KTO PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ?
W dzisiejszych czasach coraz więcej pacjentów dochodzi do wniosku, że popełniony błąd przez lekarza to jedno, ale niesłusznie ponoszą na nim konsekwencje przez resztę swojego życia, to co innego. W przypadku błędów diagnostycznych świadomość pacjentów rośnie, co oznacza, że postępuje się coraz częściej do kroków prawnych. Oczywiście, nie można zezwolić na bezkarność lekarzy, którzy popełniają błędy, ale nie może też dochodzić do nieuzasadnionych roszczeń pacjentów.
DIAGNOZA – NAJWAŻNIEJSZY ELEMENT LECZENIA
Najważniejszym elementem leczenia jest poprawna diagnoza. Niestety, nieraz nawet uznanym specjalistom zdarza się popełniać błędy. W takim wypadku pacjent ponosi straty zdrowotne i finansowe. Jak wygląda sytuacja, gdy pacjent jest ofiarą błędów diagnostycznych? Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać odszkodowanie za straty?
1. ZEZNANIE EKSPERTA
Wnioskując o odszkodowanie, warto zwrócić uwagę na opinie lekarskie, które pozwolą wykazać zaniedbanie lekarza w zakresie postawienia właściwej diagnozy. Zdarza się, że lekarz bagatelizuje wyniki badań, które już wskazują na poważne schorzenia. W takie przypadki warto sięgnąć po specjalistyczną opinię analityków.
2. KARTA PACJENTA
Warto także zwrócić uwagę na dokumentację medyczną. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z Twoim leczeniem – stanowi ona pełną historię zdrowia pacjenta, również w kontekście diagnozy. Dlatego właśnie, niezwracanie uwagi na zachowywanie przez lekarza w sposób prawidłowy dokumentacji medycznej może utrudnić lub wręcz uniemożliwić rozstrzygnięcie spornego punktu.
3. POWOŁANIE SIE NA UTRATĘ ZYSKÓW
W przypadku błędów diagnostycznych, poza stratami zdrowotnymi, pacjent może ponieść wiele innych strat. W takiej sytuacji ważnym krokiem jest powołanie się na utratę zysków, które wynikają z niezdrowia. Odpowiednio udokumentowane straty, takie jak np. koszty leków, koszty transportu do lekarza czy koszty rehabilitacji, przyczynią Ci się do uzyskania nieco wyższego odszkodowania.
4. ODSZKODOWANIE NAJTANIEJ?
Warto tutaj zaznaczyć, że kierowanie się wyłącznie najniższą ofertą odszkodowania może skutkować niezadowoleniem z uzyskanej kwoty. Lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą uzyskać najbardziej korzystne odszkodowanie, które zrekompensuje wszystkie koszty związane z błędem diagnostycznym.
5. ILE CZASU NA DOCHODZENIE SWOICH PRAW?
Ważnym pytaniem w kontekście dochodzenia roszczeń jest, ile czasu mamy na ich zgłoszenie. Od momentu zdarzenia związane z błędem diagnostycznym, pacjent ma 3 lata na rozpoczęcie postępowania sądowego. Warto jednak nie zamartwiać się terminami, a korzystać z pomocy specjalistów już od samego początku.
Najnowsze komentarze