Przedsiębiorcy, czy trudno jest wam zachować entuzjazm w trudnych czasach? Nie ma to jak pracować dla siebie i mieć kontrolę nad swoim czasem. Ale jak zapewne już wiesz, prowadzenie własnej firmy może być wyczerpujące na dłuższą metę.
Podejmujesz decyzje przez cały dzień, jednocześnie żonglując wieloma rolami, aby utrzymać swój biznes w ruchu (menedżer, księgowy, sprzedawca, marketingowiec, projektant, sprzątaczka, recepcjonistka i cała reszta). A większość z tych ról często nie ma nic wspólnego z Twoją prawdziwą pasją, powodem, dla którego w ogóle pomyślałeś o założeniu firmy.

Aby utrzymać motywację: deleguj tak dużo, jak to tylko możliwe.

Potęga delegowania jest wspaniała. Ale wielu z nas nie udaje się tego zrobić. Ile razy zdarzyło Ci się wpatrywać w ekran, próbując zrozumieć arkusz kalkulacyjny lub rozwiązać żmudny problem administracyjny?
Nie możemy być dobrzy we wszystkim, dlatego musimy delegować zadania, w których nie jesteśmy mistrzami (lub tylko te, które zanudzają nas na śmierć), abyśmy mogli skupić się na rzeczach, które uwielbiamy robić i które robimy naprawdę dobrze. A to zwiększa naszą motywację jako przedsiębiorców.
Jednym ze sposobów na delegowanie istotnych zadań w firmie bez konieczności zatrudniania pracowników spoza budżetu jest korzystanie z usług wirtualnych asystentów. Wielu wirtualnych asystentów posiada szeroki zakres umiejętności, daleko wykraczający poza zwykłego administratora.
Nie stać Cię jeszcze na zapłacenie komuś innemu? Delegowanie zadań nie musi Cię kosztować. Szukaj okazji do dzielenia się umiejętnościami. Na przykład, czy możesz zaoferować coś, co produkujesz w swojej firmie w zamian za usługi rozliczeniowe/księgowe/pisarskie? Nigdy nie lekceważ swojego biznesu ani wartości swojej oferty.

Sieć, aby poznać innych zmotywowanych przedsiębiorców.

W miarę rozwoju firmy ważne jest, aby nawiązywać kontakty nie tylko z potencjalnymi klientami, ale także z mentorami i doświadczonymi przedsiębiorcami.
Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz ani minuty, aby spędzić ją w swojej sieci, postaraj się mimo wszystko poświęcić jej trochę czasu. Nie ma nic bardziej motywującego niż spotkanie z innymi przedsiębiorcami, którzy dzielą podobne podróże i problemy jak Ty. Oni wiedzą, przez co przechodzisz. Będą oni w stanie spojrzeć na Twoją sytuację z innej perspektywy, a Ty będziesz mógł odbijać pomysły od kogoś.
Zawsze pamiętaj, że nawet jeśli wydaje Ci się, że niektórzy ludzie, których spotykasz, nie mają z Tobą nic wspólnego, nie wiesz, co oni wiedzą i co mogą Ci wnieść.
Networking pozwala na nawiązywanie nowych kontaktów, ale także utrzymuje motywację i energię. Spotkania z innymi przedsiębiorcami podsycają entuzjazm i dostarczają świeżych pomysłów, z którymi można eksperymentować w swoim biznesie.

Poproś o pomoc.

Jeśli czujesz się zniechęcony, pomyśl o utalentowanym przedsiębiorcy, którego znasz, i zaproś go na kawę. Jednym z kluczy do motywowania siebie jako przedsiębiorcy jest to, aby nie być samemu ze swoimi problemami i znaleźć wsparcie, aby je rozwiązać.
Jeśli tego potrzebujesz, skorzystaj z okazji, aby poprosić o radę. Nie bój się wykonać pierwszego ruchu, skontaktować się i zapytać… najgorsze, czego możesz się spodziewać, to odpowiedź „nie”.

Przełam swoją przedsiębiorczą rutynę.

Wykonywanie zbyt wielu powtarzalnych i nudnych zadań powoduje rutynowy stres i może być zabójcze dla przedsięwzięcia biznesowego, powodując kurczenie się jego zasobów umysłowych, fizycznych i intelektualnych.
Oto co możesz zrobić, aby zwiększyć swoją motywację do przedsiębiorczości:

  • urozmaicaj swoje zadania i poszerzaj zakres pracy,
  • przeorganizuj swoje miejsce pracy,
  • zrób sobie wolne w środku tygodnia,
  • raz w miesiącu organizuj spotkanie poza siedzibą firmy.

Dbałość o siebie.

Prowadzenie własnej firmy oznacza, że jesteś inwestowany 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ale doinwestowany i przepracowany to dwa zupełnie różne pojęcia.
Twoje ciało musi być w jak najlepszej kondycji, aby w pełni wykorzystać swój potencjał. Daj sobie czas na „unplug”, wyjdź z rodziną i przyjaciółmi, przejdź się, dołącz do siłowni, poczytaj lub pooglądaj telewizję, a nawet weź urlop! Ta przerwa da Twojemu mózgowi czas na odpoczynek i ponowną kalibrację, dzięki czemu będziesz mógł wrócić gotowy do prowadzenia udanego biznesu.
Oto kilka wskazówek, jak zmotywować swojego wewnętrznego przedsiębiorcę.

  1. Zidentyfikuj objawy swojego złego samopoczucia, takie jak złe nawyki żywieniowe, stres, brak energii itp.
  2. Znajdź czas na swoje dobre samopoczucie. Czy poświęcasz wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia, czytanie książki, posiłek, dobry sen?
  3. Dobrze jest zrezygnować z jakiegoś programu i zastąpić go zajęciem, które sprawia Ci przyjemność. Czego można odmówić? Czy jesteś niezbędny na tym spotkaniu? Czy świat się zatrzyma, jeśli wyjdziesz z pracy trochę wcześniej?
  4. Zadaj sobie pytanie, w jaki sposób możesz wprowadzić zdrowe nawyki do swojej codziennej rutyny. Na przykład, czy mógłbyś wysiąść z autobusu kilka przystanków wcześniej, aby przejść się pieszo? Czy mógłbyś zaplanować weekendowy spacer po okolicy?
  5. Pomyśl o tym, jak bardzo wykonywanie tych czynności może pomóc Ci poczuć się dobrze w ciągu kilku tygodni.
  6. Nigdy nie lekceważ wartości dobrego snu dla osobistej motywacji. Przestrzegaj rytuałów związanych z zasypianiem, w tym wyłączania telewizora, telefonu i iPada przed snem.
  7. Lipa, kwiat pomarańczy, rumianek, werbena lub waleriana, wybierz herbatę ziołową, którą lubisz i pij ją powoli, słuchając łagodnej muzyki.
    Rozpieszczać siebie co najmniej raz w tygodniu: Pewnie słyszałeś o czas herbaty, ale czy kiedykolwiek słyszał o mnie czas? Ja mógł być długim relaksem w lawendowej kąpieli lub czytający książkę, bez zamieszania, bez pośpiechu, bez stresu, czas pobłażać sobie.
  8. Pracuj nad swoją pozytywnością: uśmiechaj się, komplementuj kolegów i przyjaciół, myśl o wdzięczności za wszystko, co dobrze funkcjonuje w Twoim życiu i skup się na tym. Unikaj zbyt negatywnych przyjaciół i kolegów z pracy, otaczaj się optymistycznymi i ambitnymi ludźmi, którzy chętnie urzeczywistniają swoje marzenia.

Podtrzymuj swoją przedsiębiorczą pasję.

Pasja może być zdefiniowana jako silna skłonność do działania, które kochasz, które uważasz za ważne i w które inwestujesz czas i energię. Jeśli zdecydujesz się na założenie własnej firmy i spędzanie w niej większości swojego czasu, upewnij się, że wybierzesz coś, co kochasz.
Również pasja do przedsiębiorczości jest czymś, co można pielęgnować. To właśnie ta pasja dodaje nam skrzydeł i napędza nas. Osoba, która z pasją podchodzi do swojej pracy, nie liczy godzin, które poświęca na realizację projektu. Oto wybór kilku inspirujących filmów, które zwiększą Twoją motywację do przedsiębiorczości i pozwolą Ci cieszyć się obserwowaniem rozwoju Twojej firmy.
Może ci się to wydawać drobnym szczegółem, ale utrzymanie motywacji do przedsiębiorczości może stanowić różnicę między udaną małą firmą a upadającą. Często tym, co odróżnia firmę odnoszącą sukces od tej, która go nie odnosi, nie są lepsze produkty czy usługi. Nie chodzi tu nawet o mądrzejszą strategię marketingową czy większy budżet. Jest to raczej odporność i siła napędowa przedsiębiorcy.