Zdarzenia drogowe to częsty element życia każdego z nas. Niestety, nie zawsze kończą się one pozytywnie. Wypadki komunikacyjne, w których uczestniczą pasażerowie, zdarzają się z niechcianą regularnością. Często skutkują one obrażeniami i stratami materialnymi, które można próbować odzyskać za pomocą odszkodowań. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa system odszkodowań oraz co zrobić, by uzyskać należną pomoc.

Jak działa system odszkodowań za wypadki komunikacyjne z udziałem pasażerów?

Odszkodowania za wypadki komunikacyjne z udziałem pasażerów są uregulowane w specjalnym ustawie – Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Zgodnie z nią, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie za wszystkie szkody poniesione w wyniku wypadku – zarówno te materialne, jak i niematerialne.

Najważniejszym elementem w takim przypadku jest rozróżnienie odpowiedzialności. W przypadku, kiedy pasażer jest poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, wina może paść na niestaranne zachowanie kierującego, lub też w wyniku usterki bądź błędu mechanicznego pojazdu.

Gdzie szukać odszkodowania za wypadki komunikacyjne z udziałem pasażerów?

W przypadku, kiedy doszło do wypadku z udziałem pasażerów, ważne jest zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela. Jeśli pojazd jest ubezpieczony, to poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z AC (Auto Casco) lub z OC (Odpowiedzialność Cywilna) kierowcy sprawcy wypadku. Warto wiedzieć, że kierowca oraz właściciel samochodu osobowego są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC, a w przypadku, kiedy pojazd jest nowy, obowiązkowe jest posiadanie AC.

Co wpływa na wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania za wypadki komunikacyjne z udziałem pasażerów jest zależna od wielu czynników. Do najważniejszych należy: rodzaj szkody, okoliczności wypadku, stopień przyczynienia się uczestników oraz stan zdrowia poszkodowanego. Ponadto, w przypadku, kiedy poszkodowany ponosił dodatkowe koszty (np. leczenie, rehabilitacja, czy też zmiana trybu życia), można się ubiegać o zadośćuczynienie za doznaną szkodę moralną i materialną.

Czy można samodzielnie ubiegać się o odszkodowanie?

Uzyskanie należnego odszkodowania za wypadki komunikacyjne z udziałem pasażerów wymaga wiedzy na temat obowiązujących przepisów oraz umiejętności prowadzenia rozmów z ubezpieczycielem. Dlatego warto zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie – prawnika lub adwokata, którzy z pewnością pomogą w uzyskaniu należnych kwot.